proste i szybkie przepisy

Jedzenie i napoje to jeden z ważniejszych elementów udanego przyjęcia. Jednak jeśli muszę spędzić w kuchni dłużej niż godzinę na przygotowanie jednej potrawy, dostaję "białej gorączki". Szkoda mi na to czasu! Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami prostymi przepisami, które można przygotować bardzo szybko. Wszystko wypróbowałam samodzielnie i polecam :)

Marchewkowo-świąteczne muffinki.

 


Składniki (na ok. 20 sztuk babeczek):
3 duże jajka
175 g mąki pszennej
175 g brązowego cukru
175 ml oleju
140 g startej marchewki
łyżeczka sody
łyżeczka cynamonu
szczypta gałki muszkatałowej
szczypta imbiru
potarta skórka pomarańczowa
(można dodać 100 g rodzynek, jeśli ktoś lubi - pamiętajcie, aby je wcześniej namoczyć)

1. Całe jajka utrzeć z cukrem. Dodać mąkę, przyprawy, sodę, olej, marchewkę, rodzynki.
2. Rozlać ciasto do formy na muffinki wyłożonej papilotkami. Piec ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni.


Kruche ciasteczka pomarańczowe

 

Ciasteczka te świetnie sprawdzają się przez cały rok. Mogliście je zobaczyć jako wieże Eiffel'a podczas Paris Party. W okresie bożonarodzeniowym dodaję więcej skórki pomarańczowej i przyprawę do piernika - smakują wtedy bardziej świątecznie :) .


Składniki:
250 g mąki pszennej
80 g cukru pudru
120 g margaryny
2 łyżki śmietany
2 żółtka
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
starta skórka z połowy pomarańczy ( w okresie świątecznym dodaję startą skórkę z całej pomarańczy i przyprawę do piernika)
1. Wszystkie składniki zagniatamy i wkładamy na 20-30 minut do lodówki.
2. Schłodzone ciasto wałkujemy i wycinamy kształty. Pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni. Uważajcie, żeby się za bardzo nie zarumieniły.

A może tak... śliwkowa nutella

 
Śliwkowa nutella to połączenie dżemu śliwkowego i czekolady. To, co otrzymujemy po połączeniu, nadaje się nie tylko jedzenia na chlebku czy bułkach, ale także do przekładania ciast, gofrów, naleśników, deserów... i wyjadania prosto ze słoika.



W internecie krąży wiele przepisów na śliwkową nutellę. Większość różni się szczegółami, ale największy problem to: pasteryzować czy nie?
Ja zdecydowałam się na krótką pasteryzację, ale następnym razem z niej zrezygnuję, że spróbować, czy jest ona konieczna.
Poniżej przepis, który w oryginalne był trochę inny, ale go zmodernizowałam.



Składniki:

3 kg śliwek węgierek

1 kg cukru

1 cukier waniliowy

200 g gorzkiego kakao

2 tabliczki gorzkiej czekolady



Umyte i wydrylowane śliwki należy umieść w garnku o grubym dnie, wlej odrobinę wody (aby dno było przykryte) i zasyp cukrem. Śliwki gotuj na małym ogniu ok. 2- 3 godzin (najlepiej wieczorem). Pozostaw do ostygnięcia. Rano ( lub gdy śliwki się ostudzą i odparują) podgrzej je ponownie. Dodaj cukier waniliowy, kakao i czekolady. Pogotuj jeszcze 15 minut. Przełóż do wyparzonych, gorących słoików, dokładnie zakręć.
I teraz dla zwolenników pasteryzacji:
Słoiki wstaw do garnka z woda i pasteryzuj 20 minut od zagotowania. Odstaw do góry dnem, przykryj kocem i pozostaw do wystudzenia.
Wersja bez pasteryzacji (jeszcze jej nie próbowałam):
Odstaw zakręcone słoiki do góry dnem do ostygnięcia – przykryj je grubym kocem, aby stygły wolniej. Warunkiem powodzenia jest nakładanie śliwkowej nutelli do gorących słoików.

Quiche


Danie pochodzi z północno-wschodniej Francji (Alzacja i Lotaryngia) i składa się z podstawy z kruchego lub francuskiego ciasta, wypełnionej wytrawnym nadzieniem. Składnikiem wiążącym nadzienie jest mieszanina śmietany i jaj z przyprawami. Nazwa quiche pochodzi od niemieckiego słowa Kuchen, co znaczy ciasto.


 
Składniki:

kruche ciasto: 

175 g mąki pszennej

125 g masła

25 g startego sera żółtego

2 łyżki wody

2 łyżki suszonego tymianku, suszonej bazylii, oregano, chili

łyżeczka soli ziołowej

farsz:

 pokrojona w kostkę kiełbasa (ale może być również mięso mielone)

2 duże cukinie

garść pomidorów (warto sparzyć i obrać ze skóry)

garść oliwek

2 czerwone papryki

świeże zioła (listki oregano lub bazylii)

masa jajeczna: 

4 jajka

4 łyżki kwaśnej śmietany 18% lub 1 mały jogurt grecki bądź naturalny

szczypiorek lub pietruszka

starty parmezan

sól i pieprz

  1. Mąkę z solą przesiewamy do miski, dodajemy masło, starty żółty ser, suszone zioła, szczyptę soli i wodę (dolewamy tyle wody, aby mieszanina się połączyła). Zagniatamy ciasto i odkładamy do zamrażalnika na 30 minut.
  2. Na rozgrzanej patelni podsmażamy kiełbasę lub mięso z pokrojoną w kostkę papryką. Następnie dodajemy startą na grubym oczku cukinię (warto przed dodaniem odsączyć z sok), pokrojone w kostkę pomidory i listki świeżych ziół (doprawiamy według własnego uznania- sól morska, świeżo zmielony pieprz, ostra papryka chili). 
  3. Ciasto wyjmujemy z zamrażalnika, smarujemy formę tłuszczem, oprószamy mąką i wykładamy nią ciastem. Nakłuwamy całą powierzchnię widelcem. Wkładamy ciasto do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni. Pieczemy ok. 25 minut, dopóki nie nabierze złocistej barwy.
  4. W średniej misce ubijamy jajka ze śmietaną lub jogurtem greckim/naturalnym. Dodajemy posiekany szczypior lub natkę pietruszki. Mieszamy i przyprawiamy szczyptą soli i pieprzu.
  5. Ciasto ostrożnie wyjmujemy z piekarnika. Na dnie ciasta układamy podsmażone warzywa z kiełbasą/mięsem i zalewamy masą jajeczną. Na końcu posypujemy startym parmezanem. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na 20 minut, aż farsz się zetnie i będzie złocisty. Możemy podawać zarówno na ciepło jak i zimno. 

Kilka razy modyfikowałam składniki farszu - w zależności od zawartości lodówki. Polecam eksperymentowanie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz